ISO 17100:2015

Dzień języka rosyjskiego

Międzynarodowy Dzień Języka Rosyjskiego jest obchodzony 6 czerwca. Wybór tej daty nie był przypadkowy. Jest to dzień urodzin rosyjskiego poety Aleksandra Puszkina, uważanego za twórcę współczesnego literackiego języka rosyjskiego.

Język rosyjski należy do grupy języków wschodniosłowiańskich. Około 145 mln ludzi posługuje się nim jako językiem pierwszym, ogółem 250-300 mln. Stanowi język urzędowy w:

  • Rosji,
  • Kirgistanie,
  • Kazachstanie,
  • i na Białorusi.

Język rosyjski jest jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Język rosyjski zapisywany jest grażdanką, czyli uproszczoną wersją cyrylicy, następnie nieco uproszczoną w 1918. Od tego czasu składa się z 33 liter.

Kilka ciekawostek o Rosji i języku rosyjskim 😉
Aż 77% powierzchni Rosji zajmuje Syberia.
Według statystyk najwięcej słów w języku rosyjskim zaczyna się na literkę П – czyli P.
Za panowania Piotra I Wielkiego w Rosji obowiązywał podatek od brody, którego obowiązkiem płacenia byli objęci wszyscy z zarostem twarzy.
W języku rosyjskim funkcjonuje bardzo wiele tzw. fałszywych przyjaciół, czyli słów, które brzmią tak samo lub bardzo podobnie do języka polskiego, natomiast mają zupełnie inne znaczenie.
Kolej Transsyberyjska, która prowadzi z Moskwy do Władywostoku, to najdłuższa linia kolejowa na świecie.
Państwowe Muzeum Ermitażu Od 1764 roku muzeum „zatrudnia” koty, aby chroniły dzieła sztuki przed gryzoniami.

Szukasz biura tłumaczeń języka rosyjskiego? Potrzebujesz tłumaczenia ważnych dokumentów, a może strony internetowej? Zapraszamy do wysyłania zapytań nasz adres e-mail.

Zdjęcie Pinterest