ISO 17100:2015

Języki na świecie

Przyszli tłumacze mają ogromny wybór, jeśli chodzi o język który mogliby przyswoić. Na świecie jest ich około 6-7 tys. Dokładniejsza liczba, nie jest znana, ponieważ trudno określić czy niektóre etnolekty (język, dialekt lub gwara używany przez określoną grupę) są językiem czy jednak dialektem.

Co ciekawe, zdecydowana większość języków, jest znana w formie bezpiśmiennej. Wynika to głównie z tego, że pewne grupy etniczne nie muszą pisać, aby się porozumieć.

Według naukowców, zajmujących się tematem, po XXI w zdecydowana większość języków, używanych teraz, wyginie. Jest to związane z tym, że używa ich zbyt mała grupa, żeby można było je przekazywać dalej.

Jednostka, która kwalifikuje języki, to rodzina językowa. Od nich odchodzą: „grupa” i „zespół”. do dodatkowych jednostek, można tez zaliczyć „podrodzinę” i „gałąź”.

Jak powszechnie wiadomo, angielski jest najpopularniejszym językiem na świecie. Niemal w każdym kraju, można porozumieć się właśnie dzięki niemu. Ale, jak9o język urzędowy funkcjonuje tylko w 35 krajach (a posługuje się nim plus minus 100 krajów). Do kolejnych zaliczymy arabski (60 krajów), francuski (50 państw) oraz chiński, hiszpański (około 30 krajów nim się posługuje).

 

Rate this post
tłumaczenia techniczne

Skontaktuj się z nami

lub wyślij e-mail bezpośrednio  

KMK Biuro Tłumaczeń

ul. Powstańców Śląskich 1/45 | 01-381 Warszawa | woj. mazowieckie | NIP: 1180042347 | REGON: 010347150
Copyrights © 1997 – 2018 KMK Biuro Tłumaczeń. Wszystkie prawa zastrzeżone.